Lustro w ramie

Chcesz całkowicie odmienić wnętrze? Odważ się na łuki i zaoblenia

Łuki w architekturze podtrzymują lub dekorują budynki już od starożytności (brama Isztar w Mezopotamii!). Ich rozwój nastąpił w starożytnym Rzymie, potem kontynuowany był w średniowieczu i tak łuki przetrwały do czasów współczesnych. Tam, gdzie występują, zawsze robi się ciekawie – dlatego warto się odważyć na zastosowanie łuków w nowoczesnych wnętrzach! Wystarczy choć jeden element, by odmienić przestrzeń.

Łuki wracają do wnętrz po latach nieobecności, jednak w odświeżonej formie. Nie tyle jako element konstrukcyjny, choć i taki się zdarza (np. przejście między pomieszczeniami), ciekawie przełamując dyktaturę kątów prostych. Obecnie łuki spotykamy w funkcji dekoracyjnej i jako część wyposażenia wnętrz. Nie spodziewajmy się tu jednak partii solowych! One lubią grać w orkiestrze, występując pośród innych geometrycznych kształtów. Trójkąty, koła, kwadraty, romby, półkule, prostokąty – wszystko to zestawione razem, tworzy szaloną, acz harmonijną całość.

Gdzie więc dziś, we współczesnej architekturze wnętrz, spotkamy łuki i zaokrąglenia?

Sypialniane sekrety

Bardzo ciekawe rozwiązanie to łukowy zagłówek łóżka np. tapicerowany aksamitnym, miękkim materiałem (wygląda tak apetycznie jak biszkopty w tiramisu;) lub eco, wykonany ze sklejki. Łuk może być też namalowany na ścianie. Pędzel w dłoń i z kanciastej przestrzeni wyłuskamy przyjemne dla oka obłości. A gdy się znudzi – taki mural można po prostu zamalować. Dosuń do łuku łóżko, a będziesz mieć ciekawy zagłówek, tyle że namalowany 😉

Drzwi do sypialni zwieńczone łukiem będą od wejścia uprzytulniały przestrzeń, a wraz z zagłówkiem spotęgują efekt. Dobrze się przejrzeć w lustrze, w którym idealnie widać całą sylwetkę. Na taką wygodę pozwala lustro arkadowe w złotej ramie. Oparte o ścianę, da wrażenie głębi, powiększy pokój, sprawiając iluzję tajemniczego przejścia w ścianie.

Lwy salonowe

Innym pomysłem na łuki we wnętrzach są wnęki i nisze w ścianach, idealne pod półki na gadżety, książki. Jeśli będą płytkie, mogą pozostać jedynie zamalowane farbą w kontrastowym (np. złotym) kolorze. I tak same w sobie, bez półek, będą już stylową dekoracją w pałacowym stylu. Domowe murale o łukowym rysunku, jeśli dobierzemy do nich gradient kolorów, mogą dawać iluzję przestrzeni i głębokości. To patent ze świątyń, w których czasami ciężko odróżnić fikcję od rzeczywistej architektury.

Zaokrąglone bywają też blaty barowe, blaty na wyspach kuchennych, przejścia pomiędzy kuchnią a salonem – pomieszczeniami, które chcemy oddzielić od siebie tylko symbolicznie. Tak wykończone blaty będą prezentować się estetycznie i zarazem zachwycać.

Łuki to świetny sposób na podział przestrzeni. Zaznaczenie części wypoczynkowej w salonie kolorowym łukiem namalowanym na ścianie, wydzieli tę przestrzeń w nieinwazyjny sposób. Łukowe przejścia w tajemniczy sposób zapraszają do wnętrza. Tego typu rozwiązanie to świetny sposób na otwarcie przestrzeni.

W salonie można też poszaleć z geometrią, zestawiając ze sobą okrągłe kształty z kubikową formą mebli, trójkątami na tapecie, prostokątnym obrazem itd. Sofy w kształcie łuku, frezowane fronty w kształcie łuków, stoliki kawowe w kształcie łuku. Wszystkie te elementy wyposażenia wnętrz będą świetnie kontrastować z prostymi liniami innych mebli, czy też liniami ścian. A w ofercie firm oświetleniowych znajdziemy ciekawe propozycje lamp wygiętych w łuk.

Syreni śpiew w łazience

Jeśli łuk ma być namacalny, a jednocześnie delikatniejszy niż zaokrąglona ściana działowa z tynku, można przecież nabyć parawan lub szklaną ściankę z obłym zakończeniem. To świetne rozwiązanie stosowane w łazienkach, gdzie łukiem oddzielimy część prysznicową od reszty. W takiej aranżacji dopełnieniem będzie lustro owalne lub z zaokrąglonymi narożnikami.  Płytki ceramiczne we wzory z zaokrąglonymi rogami udekorują ściany i podłogę, przypominając nieco syrenią łuskę. Nasza rada: jeśli w łazience powiesisz lustro z łukowym wykończeniem, wybierz dwa węższe i umieść je obok siebie na tej samej wysokości. Przy dwóch umywalkach to nie dość, że wygoda, to jeszcze spotęgowany efekt wow!

Buntownik z Memphis

Kwintesencją takiej aranżacji, gdzie w geometrycznym splocie znajdziemy m.in. lustra z łukiem, był i jest styl Memphis. Modny w latach ‘80, rozkwitł jako wynik buntu przeciwko modzie na minimalizm. Obecnie wraca znów do łask, a takie wnętrze poznamy po charakterystycznych cechach: połączenie żywych kolorów z pastelami, elementy plastiku, oświetlenie w stylu vintage, geometryczne kształty, abstrakcyjne wzory. Lustro owalne w czarnej ramie może być dobrym startem w zamianie monotonnej przestrzeni w buntownicze wnętrze w rytmie Memphis!

Źródło:

Zdjęcia 1-4:

  1. https://www.formenteraguamarina.com/renovar-el-dormitorio-con-solo-cuatro-elementos-es-posible/
  2. https://pl.pinterest.com/pin/41376890321541724/
  3. https://clemaroundthecorner.com/
  4. lapetitemag.com

Zdjęcia 5-8:

Zdjęcia 9-12:

Zdjęcia 13-16:

  1. http://casatreschic.blogspot.com/
  2. https://cassandralavalle.com/2019/05/modern-parisian-apartment-house-tour-deco-nouveau/
  3. https://www.leopoldhotelparis.com/photo-gallery
  4. https://homeadore.com/

Zdjęcia 17-20:

  1. https://centsationalstyle.com/2021/03/architectural-trend-arched-niches/
  2. https://thelifestyledco.com/
  3. https://www.instagram.com/jennykomenda/
  4. https://www.agencedac.com/post/comment-trouver-son-style

Zdjęcia 21 – 24:

Zdjęcia 25 – 28:

Zdjęcia 29 – 32:

Zdjęcia 33 – 36:

Zdjęcia 37 – 40:

Zdjęcia 41 – 44:

Inne artykuły

    salon w stylu dopamine decor

    Co to jest styl „Dopamine Decor”?

    Styl Dopamine Decor odnosi się do wnętrzarskiego trendu koncentrującego się na wywoływaniu uczuć radości i szczęścia poprzez aranżację przestrzeni. Nazwa wzięła się od dopaminy, hormonu szczęścia, którego poziom ma wzrosnąć w reakcji na otaczające nas piękno i kolor. Styl ten charakteryzuje się śmiałym wykorzystaniem kolorów, zabawnych wzorów, geometrycznych kształtów oraz obfitością roślin i dekoracji ściennych, […]

    Czytaj dalej
    salon w stylu quiet luxury

    Styl quiet luxury we wnętrzach – odpowiedź na potrzebę spokoju i harmonii we współczesnym świecie

    Styl quiet luxury, znany również jako „cichy luksus”, to podejście w aranżacji wnętrz, które kładzie nacisk na dyskretny luksus i subtelne bogactwo. Odrzuca krzykliwe manifestacje bogactwa na rzecz stonowanych kolorów, wysokiej jakości materiałów i eleganckiego minimalizmu. Popularność tego stylu wzrosła w ostatnich latach, gdy coraz więcej osób zaczęło cenić wysmakowaną prostotę i komfort. Charakterystyka stylu […]

    Czytaj dalej

    Styl modern farmhouse – co to za styl i dlaczego zdobywa coraz większą popularność?

    Styl modern farmhouse to harmonijne połączenie rustykalnej prostoty z nowoczesnym minimalizmem. Ogólne założenie tego stylu to skondensowanie dwóch wizji: nowoczesnego wiejskiego domu, pełnego przestrzeni i światła z bardzo współczesnymi nurtami minimalistycznymi. Styl ten wywodzi się z tradycyjnego stylu rustykalnego wiejskich domów. Zyskał na popularności w ostatnich latach jako jeden z głównych nurtów estetycznych we wnętrzarstwie. […]

    Czytaj dalej
    lustro prostokatne w czarnej waskiej ramie w bezowej lazience

    Styl japandi – co to jest i jak wprowadzić go do polskich mieszkań i domów?

    Czym jest styl japandi? Można go zdefiniować jako minimalizm w harmonii z naturą. W szerszym rozumieniu styl japandi to harmonijne połączenie japońskiego minimalizmu z nordycką prostotą. To wyjątkowy trend wnętrzarski, który zdobywa coraz większą popularność także w Polsce. Charakteryzuje się prostotą form, naturalnymi materiałami oraz spokojną kolorystyką, co sprawia, że wnętrza urządzone w stylu japandi […]

    Czytaj dalej