Lustro w ramie

Wabi-Sabi: łamie konsumpcyjny „hałas” i odkrywa estetykę prostoty

W świecie pełnym konsumpcjonizmu i wszechobecnej nadmierności, styl Wabi-Sabi wyróżnia się jako odświeżająca alternatywa, przenosząca nas w świat prostoty, naturalności i sentymentalnej wartości. Wabi-sabi zmienia środki ciężkości i na nowo definiuje piękno, również w przedmiotach, które mają szczególne, czasami sentymentalne znaczenie. Do tego w ten styl wpisany jest powrót do natury, dzięki któremu – jak uczą japońscy mistrzowie – można odzyskać równowagę ducha.

Styl Wabi-Sabi – filozofia (w) aranżacji

Filozofia Wabi-Sabi powstała w starożytnej Japonii i rozwijała się na przestrzeni wieków.

Jej początki można śledzić aż od XIII wieku, kiedy to styl życia Wabi-Sabi zaczął się kształtować.

Początkowo była to japońska filozofia związana z buddyzmem zen i praktykami związanymi z ceremonią picia herbaty.  Dopiero w XV i XVI wieku filozofia Wabi Sabi osiągnęła pełnię i zaczęła wpływać na różne dziedziny sztuki i estetyki. W tym na sztukę aranżacji wnętrz.

Co dokładnie oznacza Wabi-Sabi?

Tłumaczenie wyrażenia „Wabi-Sabi” z japońskiego na język polski jest złożone. Filozofia i znaczenie tego pojęcia są głęboko zakorzenione w japońskiej kulturze i estetyce.

Wabi-Sabi w tłumaczeniu z japońskiego oznacza piękno w prostocie i niedoskonałości. Koncentruje się na czerpaniu radości i satysfakcji ze skromnych i naturalnych rozwiązań, koncentruje się na rzeczach prostych.

Wabi – odnosi się do skromności, prostoty, surowości, niepozornej elegancji. Jest to ideologia czerpiąca radość z prostych rzeczy i doceniania skromności.

Sabi to pojęcie związane z pięknem starości, przemijaniem czasu i patyną. Oznacza ono akceptację zmienności, wyrażającą się w niedoskonałościach i śladach upływających lat na przedmiotach.

Razem, „Wabi-Sabi” tworzy koncepcję, która promuje prostotę, niedoskonałość i nietrwałość. To nie tylko styl aranżacyjny. To filozofia, która zachęca do zatrzymania się, docenienia i celebracji chwil ulotnych, naturalnego procesu przemijania i uznania piękna w prostych i skromnych aspektach życia.

Trend Wabi-Sabi

W aranżacji wnętrz, styl Wabi-Sabi jest jednym z najbardziej cenionych i modnych trendów, który podkreśla urok niedoskonałości, starości i nietrwałości.

 Współczesny trend Wabi-Sabi, który koncentruje się na prostocie, naturalności i pięknie w niedoskonałościach, zaczął się rozwijać w latach 90. XX wieku. Japońskie wpływy, minimalistyczne podejście do projektowania wnętrz i coraz większa świadomość ekologiczna wpłynęły na rozwój tego trendu.

Wabi-Sabi jako współczesny trend wnętrzarski, który jest wyrazem pragnienia powrotu do prostoty, autentyczności i harmonii z naturą w zdominowanym przez konsumpcję i przepych świecie. Jest to styl, który integruje minimalistyczne podejście z elementami, które posiadają emocjonalne znaczenie, takimi jak:

  • pamiątki rodzinne,
  • przedmioty z recyclingu,
  • przedmioty, które noszą ślady zużycia.

W tym trendzie lustra mają swoje szczególne miejsce i często odgrywają kluczową rolę, określając estetykę pomieszczenia, ale wpływając na jego piękną funkcjonalność.

Lustro w stylu Wabi-Sabi nie tylko spełnia funkcję praktyczną, ale także dodaje głębię i wyjątkowość przestrzeni, bo tafla lustra w zasadzie jest naśladowaniem naturalnego zjawiska. I tak lustro w Wabi-Sabi wzmacnia naturalne światło, odbija elementy otoczenia i tworzy harmonijny balans w aranżacji.

Estetyka wabi-sabi

Przestrzeń urządzona w tym stylu staje się miejscem, w którym można znaleźć spokój, harmonię i autentyczność.

Estetyka stylu Wabi-Sabi charakteryzuje się pewnymi wyznacznikami, które definiują jego unikalny charakter. Oto kilka głównych cech estetyki Wabi-Sabi:

  • Prostota: Wabi-Sabi promuje prostotę zarówno w formie, jak i funkcji. Przesadzona dekoracja i nadmiar są zastępowane minimalizmem i oszczędnymi detalami. Celem jest stworzenie przestrzeni, która jest czysta, spokojna i nieprzeładowana.
  • Naturalność: Wabi-Sabi opiera się na naturze i wykorzystuje naturalne materiały oraz elementy. Drewno, kamień, bawełna czy papier są często preferowanymi surowcami. Często pozwala się tym materiałom starzeć się naturalnie, podkreślając ich nietrwałość i urok związanego z przemijaniem czasu.
  • Niedoskonałość: Wabi-Sabi czerpie z niedoskonałości.  Akceptuje zmienność, starzenie się i ślady czasu jako elementy, które nadają przedmiotom wyjątkowy charakter. Niedoskonałości w postaci pęknięć, wgnieceń czy nierówności są doceniane i podkreślane jako znaki życia i historii.
  • Skromność: ten styl odrzuca przepych i przesadę na rzecz skromności. We wnętrzach dominują kolory ziemi, a ozdoby są minimalne. Rzadko używa się jaskrawych barw, bardziej preferowane są stonowane odcienie i naturalne kolory.
  • Delikatność: Wabi-Sabi przekazuje delikatność zarówno w wyborze materiałów, jak i w samej formie.  Również w detalach i dekoracjach dominuje subtelność. Elementy są starannie wyselekcjonowane, a całość emanuje spokojem i harmonią.

Wszystkie te wyznaczniki estetyki Wabi-Sabi tworzą harmonijny obraz, który promuje prostotę, naturalność, niedoskonałość i akceptację zmienności. Estetyka ta zachęca do spokoju, refleksji i zwracania uwagi na piękno ukryte w prostych i skromnych aspektach życia.

Lustra w stylu Wabi-Sabi stanowią doskonały element dekoracyjny, który wpisuje się w estetykę tego stylu, jednocześnie spełniając swoje praktyczne zadanie.

Lustra i dodatki w stylu Wabi-sabi

Lustra i inne dodatki w stylu Wabi-Sabi musza być oszczędne, ale zarazem piękne w swojej prostocie.

Najlepiej wybrać dodatki i lustra w kształcie organicznym, bardzo zbliżone do nieokreślonych kształtów natury.

Ramy powinny być minimalistyczne, gładkie i pozbawione ozdób. Najlepiej sprawdzą się lustra bez ramy, które nadają przestrzeni lekkość i minimalistyczny charakter.  Materiały, z jakich wykonane są lustra, powinny być wysokiej jakości, takie jak belgijskie szkło OptiWhite. Wabi-Sabi kładzie nacisk na trwałość i wartość rzeczy, dlatego ważne jest, aby lustra były wykonane z dbałością o najwyższą jakość.

Styl Wabi-Sabi to ukłon w stronę minimalizmu, naturalności i ulotności. W aranżacji wnętrz lustra w tym stylu pełnią istotną rolę, dodając subtelnej elegancji i jednocześnie zachowując prostotę. Wybierając lustra i dodatki do przestrzeni utrzymanych w stylu Wabi-Sabi, warto kierować się prostymi formami, dbałością o produkt, czy też manufakturowym wykonanie.

To połączenie prostoty, sentymentu i naturalności sprawia, że lustra w stylu Wabi-Sabi stają się pięknym i funkcjonalnym elementem aranżacji wnętrz, który oddaje esencję tego wyjątkowego stylu.

Bibliografia:

  1. Zdjęcia 1-4:
  2. https://watertiger.com.au/collections/vintage-pots
  3. https://rurallyyours.tumblr.com/post/142377095189
  4. https://www.lighting-forest.com/products/modern-resin-pendant-light-wabi-sabi-dining-room-lampshade?sku=18058575467683764455463341&utm_source=pinterest&utm_medium=shopline-feed&pp=0
  5. https://www.greendesigngallery.com/products/oh-my-gee-cushion-cover-beige-black
  6. Zdjęcia 5-8:
  7. https://pl.pinterest.com/pin/683843524694222004/
  8. https://www.smore.com/qngza?epik=dj0yJnU9QTBJZERXSHZLUUE3MmpMR2NFc0V2dXlIR2VsaHZVcXgmcD0wJm49MTBMdDNaZUZIallmTVFXRG5fM0dJQSZ0PUFBQUFBR1RkRTFz
  9. https://pl.pinterest.com/pin/84442561755457625/
  10. https://www.home-designing.com/the-spirit-of-wabi-sabi-interiors
  11. Zdjęcia 9-12:
  12. https://www.behance.net/gallery/143988743/FARM-HOUSE-IN-UAE
  13. https://halemercantileco.com/collections/luxury-linen-bedding
  14. https://www.behance.net/gallery/142355579/Art-of-Tulum-HouseCGI
  15. https://pl.pinterest.com/pin/563018694924652/
  16. Zdjęcia 13-16:
  17. https://lustrowramie.pl/sklep/lustra-wedlug-ksztaltow/lustra-w-ksztalcie-organicznym/lustro-o-organicznym-ksztalcie-edvard-led/
  18. https://lustrowramie.pl/sklep/lustra-wedlug-ksztaltow/lustra-w-ksztalcie-organicznym/lustro-o-organicznym-ksztalcie-edvard-long/
  19. https://lustrowramie.pl/sklep/lustra-wedlug-ksztaltow/lustra-z-zaokraglonymi-naroznikami/lustro-w-ramie-z-zaokraglonymi-naroznikami/
  20. https://lustrowramie.pl/sklep/lustra-wedlug-ksztaltow/lustra-w-ksztalcie-organicznym/lustro-w-ksztalcie-organicznym-podswietlane-lazienkowe/
  21. Zdjęcia 17-20:
  22. https://www.estliving.com/spaces/bathroom-od-house-bathroom-by-jorge-biblioni-studio/?epik=dj0yJnU9V0FnSUNDVU5jSjJrZVlndWhucnlvWXppZnlpWG4weTMmcD0wJm49SjdCbUFnM1ZDc09TMVFqZlpoSHNwZyZ0PUFBQUFBR1RkRVhn
  23. https://www.tarakantor.com/tarakantorinteriors?pgid=kza5aox4-95e0ddf8-a3b9-4a58-822b-61bc4bba9236
  24. https://lustrowramie.pl/sklep/lustra-wedlug-ksztaltow/lustra-prostokatne/lustro-w-debowej-ramie/
  25. https://decordemon.blogspot.com/2017/07/casa-cook-kos-ultimate-beach-hideaway.html

Inne artykuły

    przestronny jasny salon w stylistyce mid-century modern z żółtą i zieloną welurową kanapą

    Współczesność w przeszłości: dlaczego styl mid-century modern zachwyca

    Styl Mid-Century Modern, często nazywany po prostu stylem Mid Century. To estetyka, która wywodzi się z okresu połowy XX wieku, lecz wciąż pozostaje niezwykle popularna w dziedzinie wystroju wnętrz, a w ostatnich latach należy do najbardziej gorących trendów. Połączenie funkcjonalności, elegancji i prostoty, które na stałe wpisało się w kanony designu i projektowania wnętrz. Dzięki […]

    Czytaj dalej
    lustra łukowe

    Chcesz całkowicie odmienić wnętrze? Odważ się na łuki i zaoblenia

    Łuki w architekturze podtrzymują lub dekorują budynki już od starożytności (brama Isztar w Mezopotamii!). Ich rozwój nastąpił w starożytnym Rzymie, potem kontynuowany był w średniowieczu i tak łuki przetrwały do czasów współczesnych. Tam, gdzie występują, zawsze robi się ciekawie – dlatego warto się odważyć na zastosowanie łuków w nowoczesnych wnętrzach! Wystarczy choć jeden element, by […]

    Czytaj dalej

    Łazienka otulona światłem. Dlaczego warto wybrać podświetlane lustro i o czym trzeba pamiętać, jaki rodzaj podświetlenia wybrać

    Jeżeli zastanawiacie się nad wyborem rodzaju lustra do łazienki (bo chyba kwestia mieć lub nie mieć lustra nie wchodzi w grę!) to oprócz kształtu i rodzaju ramy, warto wziąć pod uwagę jego podświetlenie. Ten sprytny zabieg niesie ze sobą imponującą liczbę zalet. Czy ma wady? Nazwalibyśmy to drobnymi utrudnieniami, które zdecydowanie nie stanowią przeciwwagi dla […]

    Czytaj dalej
    złote dodatki do salonu

    Wnętrza pełne blasku. Prostota i złote dodatki – to wnętrzarski hit

    Jak sam tytuł wskazuje, we wnętrzach modne są złote dodatki, a nie przepych rodem z Wersalu czy Pałacu Zimowego w Petersburgu. Dziś złoto jest akcentem, bardzo delikatnym i nienarzucającym się, który raczej wibruje, mieni się, rozświetla wnętrze, zamiast je przytłaczać. Najpopularniejsze na Pinterest aranżacje często uwodzą wzrok tylko akcentami złocistości. Tu lustro w ramie, tam […]

    Czytaj dalej