Lustro w ramie

Pochwała prostoty – skandynawskie podejście do aranżacji wnętrz.

Skandynawskie podejście do aranżacji wnętrz to dyktat prostoty, funkcjonalizmu i naturalnych materiałów. Nasze lustra w skandynawskim stylu wykonane są z drewna, bielone, czarne lub w naturalnym kolorze. Proste, bez niepotrzebnych ozdób i upiększeń. Piękno według Skandynawii to minimalizm i oszczędność form.

Lustra skandynawskie tak naprawdę skandynawskie są z nazwy i wyglądu. Bo produkujemy je w Polsce, a nie w Danii czy Szwecji. Styl scandi jest tak lubiany i uniwersalny, że po prostu nie mogliśmy nie mieć w swojej ofercie luster skandynawskich.

Scandi love – styl skandynawski, który pokochał świat

Jak sama nazwa wskazuje, styl ten powstał na Północy, co nie jest bez znaczenia dla jego elementów charakterystycznych. Sięgając do historii, to początek tego, co dziś nazywamy stylem skandynawskim, sięgają malarstwa Carla Larssona. Jego świetliste, jasne akwarele pokazywały życie codzienne Szwedów w ich zwykłym otoczeniu. Inspirowały one do aranżowania domów i mieszkań, by wprowadzić do nich jak najwięcej światła i oddechu. Północny design skradł serca amatorom wnętrz na dobre w latach ’50 i ’60 XX wieku po przyznaniu skandynawskim projektantom wnętrz nagrody Lunning Prize.

Pochwała prostoty wnętrz

Skąd moda na wszechogarniającą biel w skandynawskim domu? Jasna kolorystyka pozwala optycznie powiększyć przestrzeń i odbija światło. Do tego minimalistyczne, niezbędne wyposażenie, które nie zagraca mieszkania, co dodatkowo je powiększa. Lustro należy do tych elementów, bez których prawdziwie skandynawski dom się po prostu nie obejdzie. Lustra mają przecież zdolność wizualnego potęgowania metrażu. Odbijający się w nim obraz daje wrażenie perspektywy i drugiej głębi. Zatem zwłaszcza w małym mieszkaniu nie może zabraknąć luster.

W stylu skandynawskim wykorzystuje się głównie naturalne materiały, które harmonijnie ze sobą korespondują: drewno, kamień, wiklina, tkaniny jak bawełna czy len. Pasują tu „ocieplające” dodatki jak poduszki czy grube pledy o gęstym splocie. Taka kombinacja naturalnych elementów bliska jest nurtowi eko i dbałości o środowisko w każdej życiowej aktywności. Dom w Szwecji i innych skandynawskich krajach jest miejscem szczególnym. Tu się odpoczywa, nabiera sił, regeneruje. Nawiązuje do niego popularna już także w Polsce filozofia codzienności hygge. Dom ma dawać poczucie bezpieczeństwa, trwałości, szczęścia i zdradzać upodobania swoich mieszkańców. Szwedzki pragmatyzm znajduje więc odbicie w designie, który jest bardzo praktyczny i przemyślany. Nie ma tu miejsca na sztywność jak w muzeum. W domu każdy ma się czuć swobodnie, dlatego w wystroju preferuje się luz i bezpretensjonalny urok.

Do takiego podejścia pasuje eklektyczne zestawianie ze sobą przedmiotów. Nowoczesne lustro, ale za to vintage fotel. Współczesny stolik, ale już stół znaleziony na pchlim targu. Świetnie sprawdzają się tu także akcenty industrialne, które przemycamy za pomocą np. designerskich lamp. W skandynawskim domu zawsze jest miejsce na produkty wykonane metodą hand made. Niedopracowane, nieidealne, a przez to autentyczne. To w stylu skandynawskim spotykamy meble czy stoliki wykonane z palet lub skrzyń.

Lustro typowo skandynawskie

Znając podstawowe zasady królujące w skandynawskim stylu, łatwo będzie dobrać do niego idealne lustro. Najlepiej, żeby było w drewnianej ramie: białej, szarej, czarnej lub w kolorze samego drewna zabezpieczonego impregnatem. Jego struktura nie musi być gładka, wręcz przeciwnie! Pożądane są widoczne słoje, wyżłobienia, nierówności. W nowoczesnych, małych łazienkach czy w sypialniach nad toaletką, świetnie wyglądają lustra okrągłe. Im lustro wygląda na bardziej surowe, tym lepiej. Modne są także popularne ostatnio lustra w złotej lub miedzianej ramie, dodatkowo rozświetlające wnętrze. Duże lustro w grubej drewnianej ramie najlepiej wygląda, gdy po prostu stoi na podłodze oparte o ścianę. W niewielkim mieszkaniu dla kontrastu można pokusić się o lustro w porządnej, szerokiej ramie z drewna. Będzie dodawało przestrzeni charakteru.

Nasza rada: postawcie przy lustrze dużą zieloną roślinę. Niech się w nim odbija, delikatnie zachodzi na jego ramę i multiplikuje się we wnętrzu. Styl skandynawski bardzo lubi rośliny!


Źródło: www.lustrowramie.pl

Źródło: www.lustrowramie.pl

Inne artykuły

    Styl modern farmhouse – co to za styl i dlaczego zdobywa coraz większą popularność?

    Styl modern farmhouse to harmonijne połączenie rustykalnej prostoty z nowoczesnym minimalizmem. Ogólne założenie tego stylu to skondensowanie dwóch wizji: nowoczesnego wiejskiego domu, pełnego przestrzeni i światła z bardzo współczesnymi nurtami minimalistycznymi. Styl ten wywodzi się z tradycyjnego stylu rustykalnego wiejskich domów. Zyskał na popularności w ostatnich latach jako jeden z głównych nurtów estetycznych we wnętrzarstwie. […]

    Czytaj dalej
    lustro prostokatne w czarnej waskiej ramie w bezowej lazience

    Styl japandi – co to jest i jak wprowadzić go do polskich mieszkań i domów?

    Czym jest styl japandi? Można go zdefiniować jako minimalizm w harmonii z naturą. W szerszym rozumieniu styl japandi to harmonijne połączenie japońskiego minimalizmu z nordycką prostotą. To wyjątkowy trend wnętrzarski, który zdobywa coraz większą popularność także w Polsce. Charakteryzuje się prostotą form, naturalnymi materiałami oraz spokojną kolorystyką, co sprawia, że wnętrza urządzone w stylu japandi […]

    Czytaj dalej
    przestronny jasny salon w stylistyce mid-century modern z żółtą i zieloną welurową kanapą

    Współczesność w przeszłości: dlaczego styl mid-century modern zachwyca

    Styl Mid-Century Modern, często nazywany po prostu stylem Mid Century. To estetyka, która wywodzi się z okresu połowy XX wieku, lecz wciąż pozostaje niezwykle popularna w dziedzinie wystroju wnętrz, a w ostatnich latach należy do najbardziej gorących trendów. Połączenie funkcjonalności, elegancji i prostoty, które na stałe wpisało się w kanony designu i projektowania wnętrz. Dzięki […]

    Czytaj dalej

    Wabi-Sabi: łamie konsumpcyjny „hałas” i odkrywa estetykę prostoty

    W świecie pełnym konsumpcjonizmu i wszechobecnej nadmierności, styl Wabi-Sabi wyróżnia się jako odświeżająca alternatywa, przenosząca nas w świat prostoty, naturalności i sentymentalnej wartości. Wabi-sabi zmienia środki ciężkości i na nowo definiuje piękno, również w przedmiotach, które mają szczególne, czasami sentymentalne znaczenie. Do tego w ten styl wpisany jest powrót do natury, dzięki któremu – jak […]

    Czytaj dalej