Lustro w ramie

Sypialniane dylematy – z lustrem czy bez lustra?

Sypialniane dylematy – z lustrem czy bez lustra?

Lustro w sypialni budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony doświetla przestrzeń i ją powiększa, a do tego pozwala się przejrzeć i stanowi dekorację wnętrza. Z drugiej, jak twierdzi starożytna nauka Feng Shui, może rozpraszać uwagę i utrudniać wypoczynek. To, czy zdecydujemy się na lustro w sypialni, zależy które podejście jest nam bliższe – kultury Wschodu czy Zachodu?

Szczęściarz, kto posiada dużą, wygodną sypialnię. Jednak nie każdy sobie może na taką pozwolić. Są jednak sposoby, by sypialnię wizualnie powiększyć. Jednym z nich jest lustro, które odbije piękne przedmioty i doda przestrzeni głębi. Lustro „pomnaża” metraż. Warto zadać sobie pytanie, na czym nam zależy – na wydłużeniu czy poszerzeniu przestrzeni? Długie smukłe lustro doda jej wizualnie wysokości, zaś podłużne – szerokości.

Ustawiając lustro w sypialni, zwracajcie uwagę na to, co odbija – widok za oknem, ładną doniczkę z rośliną, rzeźbę? Powinna być w tym harmonia i porządek.

Ciemną sypialnię z niewielką ilością światła rozświetli lustro ustawione na wprost okna, przechwytując promienie słoneczne. W takim celu doradzamy wybór jak największego lustra. Trzeba uważać przy bardzo jasnych sypialniach, by odbite promienie słoneczne nie przeszkadzały w śnie o poranku. Unikajmy stawiania lustra na wprost ciemnej ściany, aby nie osiągnąć odwrotnego do rozświetlenia skutku.

Z reguły unika się też ustawiania lustra na wprost łóżka, by nie odbijało śpiących osób. Mówi o tym chociażby filozofia Feng Shui – można w to wierzyć lub nie, ale takie podejście jest praktykowane nawet na studiach architektury wnętrz. Według niego, śpiący podświadomie będzie czuwał, czy nic na niego nie spada ze ściany… Tu trzeba dokonać wyboru według własnych preferencji.

Koło czy prostokąt – kształt lustra w sypialni

W sypialni się ubieramy i sprawdzamy, jak wyglądamy. Tu mierzymy ubrania, czasami wykonujemy makijaż. To  są czynności, do których idealne jest lustro prostokątne, sięgające ziemi i prezentujące całą sylwetkę. Prostokątne w ramie lub bez ramy, są lustrzana klasyką. Sprawdzają się w każdym wnętrzu. Jeśli komuś przeszkadza surowość kątów, można wybrać opcję o zaokrąglonych rogach. Miękkość linii doda sypialni przytulności.

Sypialnia świetnie wygląda też z lustrem okrągłym, szczególnie jeśli jest ono elementem toaletki do makijażu lub… kiedy zawiśnie nad łóżkiem. Taki kontrast kształtów łóżka i lustra, wygląda naprawdę intrygująco, dając efekt retro lub glamour. Zwłaszcza kiedy lustro będzie w złotej lub srebrnej ramie.

Lustro w sypialni to nie tylko funkcjonalność

Lustro pełni funkcję nie tylko praktyczną, ale także estetyczną i dekoracyjną. Można zaszaleć z ramą w zakresie jej koloru, kształtu, szerokości, obróbki. Sypialnia powinna zachęcać atmosferą przytulności i ciepła, dlatego dobrze się w niej sprawdzają lustra w drewnianych ramach w naturalnych odcieniach. Tu ceni się wyciszającą prostotę. Ramę dobieramy do mebli i stylu wnętrza.

Ponadczasowe jest wieszanie lustra nad komodą. Jeśli tylko dysponujemy miejscem na taki mebel, to wykorzystajmy przestrzeń nad nim na piękne lustro. W sypialni raczej unika się wieszania kilku mniejszych luster obok siebie, które zniekształcają obraz. Pasują one np. nad kanapą w salonie, gdzie pełnią głównie funkcję dekoracji.

Źródło: http://familyhomedecoration.com/working-small-space-simple-decorating-tips/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/481322278922932356/
Źródło: http://www.lonny.com/13+Reasons+Why+You+Should+Embrace+Your+Vanity/articles/t34pe1PF9x2/Pampering+Spot
Źródło: https://apairandasparediy.com/2018/11/how-to-paint-furniture-and-why-you-should/
Źródło: https://www.domino.com/content/pinterest-bedrooms/
Źródło: https://decoratw.com/upgrade-your-bedroom-in-2018-design-and-decor-tips-for-modern-bedrooms-in-2018/

Inne artykuły

    salon w stylu quiet luxury

    Styl quiet luxury we wnętrzach – odpowiedź na potrzebę spokoju i harmonii we współczesnym świecie

    Styl quiet luxury, znany również jako „cichy luksus”, to podejście w aranżacji wnętrz, które kładzie nacisk na dyskretny luksus i subtelne bogactwo. Odrzuca krzykliwe manifestacje bogactwa na rzecz stonowanych kolorów, wysokiej jakości materiałów i eleganckiego minimalizmu. Popularność tego stylu wzrosła w ostatnich latach, gdy coraz więcej osób zaczęło cenić wysmakowaną prostotę i komfort. Charakterystyka stylu […]

    Czytaj dalej

    Styl modern farmhouse – co to za styl i dlaczego zdobywa coraz większą popularność?

    Styl modern farmhouse to harmonijne połączenie rustykalnej prostoty z nowoczesnym minimalizmem. Ogólne założenie tego stylu to skondensowanie dwóch wizji: nowoczesnego wiejskiego domu, pełnego przestrzeni i światła z bardzo współczesnymi nurtami minimalistycznymi. Styl ten wywodzi się z tradycyjnego stylu rustykalnego wiejskich domów. Zyskał na popularności w ostatnich latach jako jeden z głównych nurtów estetycznych we wnętrzarstwie. […]

    Czytaj dalej
    lustro prostokatne w czarnej waskiej ramie w bezowej lazience

    Styl japandi – co to jest i jak wprowadzić go do polskich mieszkań i domów?

    Czym jest styl japandi? Można go zdefiniować jako minimalizm w harmonii z naturą. W szerszym rozumieniu styl japandi to harmonijne połączenie japońskiego minimalizmu z nordycką prostotą. To wyjątkowy trend wnętrzarski, który zdobywa coraz większą popularność także w Polsce. Charakteryzuje się prostotą form, naturalnymi materiałami oraz spokojną kolorystyką, co sprawia, że wnętrza urządzone w stylu japandi […]

    Czytaj dalej
    przestronny jasny salon w stylistyce mid-century modern z żółtą i zieloną welurową kanapą

    Współczesność w przeszłości: dlaczego styl mid-century modern zachwyca

    Styl Mid-Century Modern, często nazywany po prostu stylem Mid Century. To estetyka, która wywodzi się z okresu połowy XX wieku, lecz wciąż pozostaje niezwykle popularna w dziedzinie wystroju wnętrz, a w ostatnich latach należy do najbardziej gorących trendów. Połączenie funkcjonalności, elegancji i prostoty, które na stałe wpisało się w kanony designu i projektowania wnętrz. Dzięki […]

    Czytaj dalej