Lustro w ramie

Sypialniane dylematy – z lustrem czy bez lustra?

Sypialniane dylematy – z lustrem czy bez lustra?

Lustro w sypialni budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony doświetla przestrzeń i ją powiększa, a do tego pozwala się przejrzeć i stanowi dekorację wnętrza. Z drugiej, jak twierdzi starożytna nauka Feng Shui, może rozpraszać uwagę i utrudniać wypoczynek. To, czy zdecydujemy się na lustro w sypialni, zależy które podejście jest nam bliższe – kultury Wschodu czy Zachodu?

Szczęściarz, kto posiada dużą, wygodną sypialnię. Jednak nie każdy sobie może na taką pozwolić. Są jednak sposoby, by sypialnię wizualnie powiększyć. Jednym z nich jest lustro, które odbije piękne przedmioty i doda przestrzeni głębi. Lustro „pomnaża” metraż. Warto zadać sobie pytanie, na czym nam zależy – na wydłużeniu czy poszerzeniu przestrzeni? Długie smukłe lustro doda jej wizualnie wysokości, zaś podłużne – szerokości.

Ustawiając lustro w sypialni, zwracajcie uwagę na to, co odbija – widok za oknem, ładną doniczkę z rośliną, rzeźbę? Powinna być w tym harmonia i porządek.

Ciemną sypialnię z niewielką ilością światła rozświetli lustro ustawione na wprost okna, przechwytując promienie słoneczne. W takim celu doradzamy wybór jak największego lustra. Trzeba uważać przy bardzo jasnych sypialniach, by odbite promienie słoneczne nie przeszkadzały w śnie o poranku. Unikajmy stawiania lustra na wprost ciemnej ściany, aby nie osiągnąć odwrotnego do rozświetlenia skutku.

Z reguły unika się też ustawiania lustra na wprost łóżka, by nie odbijało śpiących osób. Mówi o tym chociażby filozofia Feng Shui – można w to wierzyć lub nie, ale takie podejście jest praktykowane nawet na studiach architektury wnętrz. Według niego, śpiący podświadomie będzie czuwał, czy nic na niego nie spada ze ściany… Tu trzeba dokonać wyboru według własnych preferencji.

Koło czy prostokąt – kształt lustra w sypialni

W sypialni się ubieramy i sprawdzamy, jak wyglądamy. Tu mierzymy ubrania, czasami wykonujemy makijaż. To  są czynności, do których idealne jest lustro prostokątne, sięgające ziemi i prezentujące całą sylwetkę. Prostokątne w ramie lub bez ramy, są lustrzana klasyką. Sprawdzają się w każdym wnętrzu. Jeśli komuś przeszkadza surowość kątów, można wybrać opcję o zaokrąglonych rogach. Miękkość linii doda sypialni przytulności.

Sypialnia świetnie wygląda też z lustrem okrągłym, szczególnie jeśli jest ono elementem toaletki do makijażu lub… kiedy zawiśnie nad łóżkiem. Taki kontrast kształtów łóżka i lustra, wygląda naprawdę intrygująco, dając efekt retro lub glamour. Zwłaszcza kiedy lustro będzie w złotej lub srebrnej ramie.

Lustro w sypialni to nie tylko funkcjonalność

Lustro pełni funkcję nie tylko praktyczną, ale także estetyczną i dekoracyjną. Można zaszaleć z ramą w zakresie jej koloru, kształtu, szerokości, obróbki. Sypialnia powinna zachęcać atmosferą przytulności i ciepła, dlatego dobrze się w niej sprawdzają lustra w drewnianych ramach w naturalnych odcieniach. Tu ceni się wyciszającą prostotę. Ramę dobieramy do mebli i stylu wnętrza.

Ponadczasowe jest wieszanie lustra nad komodą. Jeśli tylko dysponujemy miejscem na taki mebel, to wykorzystajmy przestrzeń nad nim na piękne lustro. W sypialni raczej unika się wieszania kilku mniejszych luster obok siebie, które zniekształcają obraz. Pasują one np. nad kanapą w salonie, gdzie pełnią głównie funkcję dekoracji.

Źródło: http://familyhomedecoration.com/working-small-space-simple-decorating-tips/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/481322278922932356/
Źródło: http://www.lonny.com/13+Reasons+Why+You+Should+Embrace+Your+Vanity/articles/t34pe1PF9x2/Pampering+Spot
Źródło: https://apairandasparediy.com/2018/11/how-to-paint-furniture-and-why-you-should/
Źródło: https://www.domino.com/content/pinterest-bedrooms/
Źródło: https://decoratw.com/upgrade-your-bedroom-in-2018-design-and-decor-tips-for-modern-bedrooms-in-2018/

Inne artykuły

  przestronny jasny salon w stylistyce mid-century modern z żółtą i zieloną welurową kanapą

  Współczesność w przeszłości: dlaczego styl mid-century modern zachwyca

  Styl Mid-Century Modern, często nazywany po prostu stylem Mid Century. To estetyka, która wywodzi się z okresu połowy XX wieku, lecz wciąż pozostaje niezwykle popularna w dziedzinie wystroju wnętrz, a w ostatnich latach należy do najbardziej gorących trendów. Połączenie funkcjonalności, elegancji i prostoty, które na stałe wpisało się w kanony designu i projektowania wnętrz. Dzięki […]

  Czytaj dalej

  Wabi-Sabi: łamie konsumpcyjny „hałas” i odkrywa estetykę prostoty

  W świecie pełnym konsumpcjonizmu i wszechobecnej nadmierności, styl Wabi-Sabi wyróżnia się jako odświeżająca alternatywa, przenosząca nas w świat prostoty, naturalności i sentymentalnej wartości. Wabi-sabi zmienia środki ciężkości i na nowo definiuje piękno, również w przedmiotach, które mają szczególne, czasami sentymentalne znaczenie. Do tego w ten styl wpisany jest powrót do natury, dzięki któremu – jak […]

  Czytaj dalej
  lustra łukowe

  Chcesz całkowicie odmienić wnętrze? Odważ się na łuki i zaoblenia

  Łuki w architekturze podtrzymują lub dekorują budynki już od starożytności (brama Isztar w Mezopotamii!). Ich rozwój nastąpił w starożytnym Rzymie, potem kontynuowany był w średniowieczu i tak łuki przetrwały do czasów współczesnych. Tam, gdzie występują, zawsze robi się ciekawie – dlatego warto się odważyć na zastosowanie łuków w nowoczesnych wnętrzach! Wystarczy choć jeden element, by […]

  Czytaj dalej

  Łazienka otulona światłem. Dlaczego warto wybrać podświetlane lustro i o czym trzeba pamiętać, jaki rodzaj podświetlenia wybrać

  Jeżeli zastanawiacie się nad wyborem rodzaju lustra do łazienki (bo chyba kwestia mieć lub nie mieć lustra nie wchodzi w grę!) to oprócz kształtu i rodzaju ramy, warto wziąć pod uwagę jego podświetlenie. Ten sprytny zabieg niesie ze sobą imponującą liczbę zalet. Czy ma wady? Nazwalibyśmy to drobnymi utrudnieniami, które zdecydowanie nie stanowią przeciwwagi dla […]

  Czytaj dalej